بلاگ

سه اشتباه رایج در استفاده از میلگرد نوع A3

همانطور که میدانید میلگردها انواع مختلفی دارند و از نوع A1 تا A4 رده بندی میشوند.

همانطور که میدانید میلگردهای A3 و A4 دارای درصد کربن بالاتری هستند و شکل پذیری کمتری دارند و جوش این نوع میلگردها هم به دلیل درصد کربن بالا شکننده میباشد. حال به چند اشتباه رایج در جوشکاری این نوع میلگرد که به شخصه در برخی پروژه های ساختمانی مشاههده کردم اشاره میکنم:

 

۱-جوش دادن میلگردهای A3 به عنوان کلاف عرضی در سقف های تیرچه کرومیت :

در سقفهای تیرچه کرومیت کلافهای عرضی به شکل زیر میباشند.

 

که میتوان برای ساخت قسمت بتنی از قالب اماده استفاده کرد یا با بستن قالب زیر میلگرد قبل از بتن ریزی کلاف را اجرا نمود. و یک میلگرد نیز در قسمت فوقانی تیرچه قرا ر میگیرد

و کلاف به شکل زیر اجرا میشود:

 

 

حال میلگردهای سر کلاف در شکل اول و میلگرد ۱۲ که در بالا قرار میگرد باید به تیرچه ها جوش داده شوند.  نکته این است که اگر این میلگردها از نوعA3 باشند. جوش حاصله شکننده بود و کیفیت لازم را ندارد و اکثر هم از میلگردهای راه پله که از نوع A3 میباشد در پروزه ها موجود است و همان را استفاده میکنند. ولی روش صحیح این است که این میلگردها در کلاف سقفهای تیرچه کرومیت از نوع A2 باشند.

 

 

 

۲-شکستن پوترهای بتنی و جوش دادن نبشی آسانسور به پوترها:

این مورد هم یکی از اشتباهات اندر اشتباهاتی هست که در ساختمانهای در حال ساخت به وفور میتوانید مشاهده کنید. اشتباه اول این است که نباید پوتر را تخریب کرد و از میلگرد آن برای اتصال به نبشی استفاده نمود و اشتباه دوم این است که میلگردهای پوتر از نوع A3 یا A4 هستند و جوشی که از نبشی اسانسور به این میلگردها داده میشود جوشی شکننده خواهد بود و در زمان بهره برداری از آسانسور با توجه به حرکت دینامیکی اسانسور احتمال شکستن این جوشها که حتی ممکن است منجر به سقوط اسانسور شو زیاد میباشد.

 

 

 

۳-شکستن تیرچه ها و جوش دادن میلگردهای سقف کاذب به آن:

این مورد نیز از موارد اشتباه اندر اشتباه دیگری است که در ساختمانها به وفور اتفاق می افتد. چون اولا تخریب تیرچه ها  باعث بوجو امدن نقطه ضعف در محل شکستگس تیرچه خواهد شد . و ثانیا اشتباه دوم این است که باز هم میلگرد تیرچه ها از نوع  A3  هستند و جوش پذیری مناسبی ندارند و استحکام سقف کاذب در این روش پایین خواهد آمد. و می بایستی قبل از بتن ریزی میلگردهایی به صورت انتظار در سقف بگذاریم تا در زمان سقف کاذب از ان استفاده شود. و مجبور به شکستن تیرچه ها نشویم !

 

Share this post

Comments (6)

 • سلیمانی Reply

  سلام مهندس ممنون از مطالب خوبتون.
  خواستم بدونم اگه میلگرد ساپورت برای سقف کاذب تعبیه نشده باشه راهکارش چیه که به تیرچه اسیب نرسه ؟

  ۲۰ آذر ۱۳۹۷ at ۵:۰۴ ب٫ظ
  • مهندس نوید نیاکان Reply

   سلام مهندس عزیز
   میتوان تکه های چند سانتیمتری نبشی یا تسمه فولادی را با استفاده از میخهای پرچی بوسیله ی تفنگ مخصوص اینکار در محلهای مورد نظر به تیرچه پرچ کرد و سپس میلگردهای ساپورت را به این نبشی ها یا تسمه ها جوش داد.
   موفق باشید

   ۲۰ آذر ۱۳۹۷ at ۷:۱۲ ب٫ظ
   • سلیمانی Reply

    ممنون جناب مهندس.

    ۲۱ آذر ۱۳۹۷ at ۱۱:۱۱ ق٫ظ
   • میلاد Reply

    با سلام خدمت مهندس
    پیرو پاسخ شما به دوست عزیزمون
    مگر امکان دارد بار ناشی از سقف کاذب رو به تیرچه انتقال داد?

    ۲۵ دی ۱۳۹۸ at ۴:۲۳ ب٫ظ
 • H Reply

  سایتتون خیلی کاربردی و مفیده
  واقعا متشکرم از زحماتتون….🌺🌺🌺

  ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ at ۱۱:۳۴ ق٫ظ
  • مهندس نوید نیاکان Reply

   مرسی از انرژی مثبتتون

   ۲۲ شهریور ۱۳۹۸ at ۹:۰۸ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *