بلاگ

پنج اشتباه رایج در ویبره کردن بتن

ویبره بتن در مقاومت و کارایی و ظاهر مناسب بتن بعد از سخت شدن اثر قابل توجهی دارد. ولی معمولا مشاهده کردم که کارگران با بی دقتی و به روش  غلط این کار را انجام میدهند و معمولا مجریان و ناظرین نیز توجه چندانی به این مساله ندارند. در این مقاله چند اشتباه رایج در نحوه ویبره کردن بتن اورده شده است تا در زمان بتن ریزی و ویبره بتن حواسمان باشد در ازای پولی که خرج میکنیم و بتن میخریم و دستمزدی که به پیمانکار میدهیم پیمانکار هم دانسته یا ندانسته کارش را اشتباه انجام ندهد و باعث هدر رفت هزینه های شما به عنوان کارفرما یا ناظر نشود.

 

سوال: برای چی باید بتن ویبره کنیم ؟

ویبره بتن برای خارج کردن حبابهای هوای محبوس در بتن می باشد. در زمان ویبره حبابهای هوا از بتن خارج میشود و جای ان را سنگدانه ها و سیمان اطرافشان پر میکنند بنابراین با خارج شدن حبابهای هوا چسبندگی بیشتری بین اجزای بتن بوجود میاید و بتن به مقاومت مورد انتظار ما نزدیکتر میشود. بنابراین وجود حبابهای هوا باعث پایین امدن مقاومت بتن میشود. علاوه بر آن وجود حبابهای هوا باعث میشود تا نفوذپذیری بتن بیشتر شود. با افزایش نفوذپذیری بتن، بتن در برابر عوامل جوی مخرب اسیب پذیر تر میشود. همچنین عدم ویبره مناسب باعث میشود تا سطح کار اصطلاحا کرمو شود و اتصال نامناسب سنگدانه ها با شیره سیمان در سطح کار نیز نمایان شود.

 

 

اشتباه اول: فاصله نامناسب کارگر از ویبراتور که باعث ویبره شدن به صورت مایل میشود.

در بیشتر مواقع اگر دقت کنید کارگران در نقطه ای می ایستند و سر ویبراتور را در مثلا ۱ متر جلوتر از خودشان در بتن وارد میکنند که این کار باعث میشود تا ویبراتور به صورت مایل در بتن قرار بگیرد. مایل قرار گرفتن ویبراتور باعث میشود تا حبابهای هوا به خوبی از بتن خارج نشوند.

 

سوال: چرا ویبراتور نباید به صورت مایل در بتن قرار بگیرد؟

در ویدیوی زیر به علت توصیه ایین نامه ها به قرارگیری ویبراتور به صورت عمودی اشاره شده است.

 

 

همانطور که در این ویدیو مشاهده میکنید حرکت عمودی ویبراتور فضاب لازم را به وجود میاورد تا حبابهای هوا در مسیر عمودی همراه با حرکت ویبراتور به تدریج به سطح بتن بیایند و از آن خارج شوند در حالیکه که اگر ویبراتور به صورت مایل وارد بتن شود چون حبابهای هوا به صورت عمودی حرکت میکنند و نمیتوانند مایل حرکت کنند فضای لازم برای خروج از سطح بتن برای حبابهایی که در لایه های زیرین قرار دارند ایجاد نمیشود

 

 

اشتباه دوم: حرکت دادن اشتباه ویبراتور داخل بتن:

معمولا مشاهده میشود که کارگران به سرعت ویبراتور را داخل بتن قرارمیدهند و به سرعت از آن خارج میکنند.روش صحیح این است که ویبراتور سریعا به داخل بتن وارد شود ولی به تدریج و همراه با حرکت بالا و پایین رفت و برگشتی از بتن خارج شود. وارد کردن سریع ویبراتور باعث میشود تا بتن به طرف بالا حرکت کرده و هوای بتن از ان خارج شود. خروج تدریجی و با حرکت رفت و برگشتی ویبراتور نیز باعث میشود اولا حبابهای هوا که به سطح بالا تر میایند به تدریج از سطح خارج شوند و ثانیا شیره بتن فرصت داشته باشد تا جای حبابهای هوا را پر کند. چون اگر به سرعت از بتن خارج کنیم هوا خارج میشود و سنگدانه ها فرصت کافی ندارند تا جابجا شوند و شیره بتن در بین انها قرارگیرد.

بند ایین نامه در مورد اشتباه اول و دوم:

بند ۹-۷-۵-۳ : ویبراتورباید تا حد امکان به صورت قائم وارد بتن گردد و به آرامی کشیده بیرون کشیده شود تا حباب هوا داخل بتن نماند.

 

 

اشتباه سوم:  نگه داشتن بیش از حد ویبراتور داخل بتن:

یکی دیگر از اشتباهات نگه داشتن بیش از حد ویبراتور داخل بتن میباشد. دوستان توجه داشته باشید که نگه داشتن بیش از حد ویبراتور داخل بتن یاعث میشود تا شیره بتن بروی سطح بتن بیاید و قسمتهای زیرین بتن کرمو شود و مقاومت بتن کاهش یابد. در زمان ویبره وقتی مشاهده کردید شیره بتن شروع به بالا امدن کرده است باید ویبراتور را از ان محل خارج و در نقطه بعدی بگذارید.

سوال: مدت زمان مناسب نگه داشتن ویبراتور داخل بتن چقدر است؟

معمولا در ایین نامه ها توصیه میکنند ویبراتور بین ۵ تا ۱۵ ثانیه در هر نقطه قرارداده شود. ولی با ظاهر شدن شیره بتن و یا تغییر صدای ویبراتور میتوان زمان بیرون اوردن ویبراتور از بتن را تشخیص داد. در ضمن همانطور که گفته شد به این نکته نیز توجه کنید:

اگر مدت زمان ویبره یک نقطه کم باشد ملات بتن فرصت کافی ندارد تا جای حبابهای هوا را پر کند و در بین سنگدانه ها قرار بگیرد بنابراین بتن متخلخل میشود.

 

 

اشتباه چهارم : فاصله زیاد بین نقاط فرود ویبراتور

معمولا کارگران حوصله کافی برای ویبره مناسب بتن به خرج نمی دهند. و فواصل مناسب فرود اوردن ویبراتور را رعایت نمیکنند. حرکت ویبراتور در داخل بتن باید به نحوی باشد که محدوده متراکم شده در هر نقطه با نقطه ی بعدی هم پوشانی داشته و فضاهای متراکم نشده به حداقل ممکن برسند. این موضوع در تصاویر زیر نشان داده شده است.

 

 

اشتباه پنجم: هل دادن و جابجا کردن بتن توسط ویبراتور

بعضا دیده شده است که کارگران برای هل دادن و هدایت بتن از ویبراتور استفاده میکنند. این کار باعث جداشدگی اجزای بتن میشود

Share this post

Comments (7)

 • نوح Reply

  عالی بود

  ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ at ۱۱:۴۲ ب٫ظ
  • مهندس نوید نیاکان Reply

   ممنون از حسن توجه شما دوست عزیز

   ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ at ۱۱:۲۰ ق٫ظ
 • زهرا Reply

  با سلام . از نکات مفیدی که قرار دادید سپاسگزارم . موفق و موید باشید

  ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ at ۱:۵۴ ق٫ظ
 • حسین Reply

  محشر بود

  ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ at ۷:۱۶ ق٫ظ
 • مهرودا Reply

  سلام دوستان
  یا نکته لازم بود ذکر بشه….
  استفاده مناسب از نوع ویبره…
  همانطور که دیده ایم انواع مختلف ویبره در کارگاه ها وجود دار.
  و بسته به نوع و مدل ویبراتور با توجه به قدرت ویبره…. زمان ویبره مد نظر قرار گیرد.

  ۲ بهمن ۱۳۹۷ at ۷:۲۶ ق٫ظ
 • محمد Reply

  مفید بود ممنون

  ۹ خرداد ۱۳۹۸ at ۲:۳۸ ب٫ظ
 • Pedram Reply

  بسیار عالی بود. فقط اگه تصویری از ظاهر سطح بتن بعد از ویبره زدن به اندازه کافی هم قرار داده بشه عالیه.

  ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ at ۲:۴۷ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *