بلاگ

در هنگام قطع بتن ریزی(ایجاد درز اجرایی) به چه نکات مهمی باید توجه کنیم؟

منظور از قطع بتن، بتن ریزی در دو یا چند مرحله است که مرحله دوم بعد از گیرش اولیه یا کلی بتن در مرحله اول انجام میگیرد.

 

در چه مواقعی باید بتن ریزی را قطع کنیم؟

۱-در برخی موارد به صورت اختیاری اقدام به قطع بتن میکنیم مثلا در ساختمانهای اسکلت بتنی ابتدا بتن ستون را می ریزیم و سپس بتن تیری که روی ستون قرار میگیرد(بتن ریزی سقف)و سپس بتن ستون طبقه بعدی، بنابراین بتن ریزی ستون هر طبقه در حداقل دو مرحله انجام میگیرد.

 

۲-همچنین در بتن ریزی هایی(سقف و فونداسیون معمولا) که حجم بتن ربزی زیاد است و کار ممکن است در چند روز انجام گیرد مجبوریم بتن را در قسمتی متوقف کرده و ادامه بتن ریزی را در روز بعد انجام دهیم.

 

۳-همچنین ممکن است در پروژه ای به دلیل لزوم نگهداری سپر خاکی مجبور شویم بتن فونداسیون را در دو مرحله اجر کنیم. یک مرحله قبل از برداشتن سپرخاکی و یک مرحله بعد از برداشتن سپر خاکی.

 

۴-در برخی موارد نیز در حین بتن ریزی مشکلی پیش میاید. مثلا دو ماشین بتونیر پشت سر هم خراب می شوند و تاخیری چند ساعت بین دو پارت بتن ریزی بوجود می اید(البته دیگه باید خیلی بدشانس باشید که این اتفاق بیوفته ولی خوب بنده به شخصه تجربه این بدشانسی رو داشتم).

 

در همه ی این موارد ما به عنوان ناظر یا مجری پروژه باید آمادگی لازم جهت روبرو شدن با این مشکل را داشته باشیم و دقیقا جواب این سوالات را بدانیم که بتن ریزی را در چه محلی قطع کنیم و به چه شکلی قطع کنیم و چگونه قطع کنیم.

 

حال اگر اماده هستید پاسخ این سوالات را بدهیم:

 

سوال اول: بتن ریزی را در چه محلی باید قطع کنیم؟

در مبحث نهم مقررات ملی ساختمان  به این موضوع اشاره شده است:

 

 

 بند ۹-۱۲-۲-۱-۲ مبحث نهم : درزهای اجرایی را باید در مقاطعی پیش بینی کرد که در آنها نیروهای داخلی و به ویژه نیروهای برشی کمترین مقدار را دارند. در صورت لزوم برای انتقال نیروهای برشی و سایر نیروهای داخلی، در محل درزهای اجرایی باید پیش بینی های لازم به عمل آید.

بند ۹-۱۲-۲-۱-۷مبحث نهم:  ایجاد درزهای اجرایی کف ها باید در ثلث میانی دهانه دالها و تیرهای اصلی و فرعی قرار گیرند. در تیرهای اصلی فاصله هر درز اجرایی تا تیر فرعی متقاطع با آنها نباید از دو برابر عرض تیر فرعی کمتر باشد. در صورت تعارض مفاد بند ۹-۱۲-۲-۱-۲ اولویت دارد.

 

در بندهای بالا منظور از درز اجرایی همان محل قطع بتن ریزی است که به صورت درز باقی میماند.به این نکته در نشریه ۵۵ صفحه ۳۶۳ هم اشاره شده است.

 

نشریه ۵۵ صفحه ۳۶۳: درزهای اجرایی در دالها و تیرها باید در ثلث میانی دهانه دالها و تیر واقع شوند. درزهای اجرایی در تیرهای اصلی، باید حداقل به اندازه ی دو برابر اندازه ی عرض تیرهای فرعی متقاطع با آنها، از تیرهای فرعی فاصله داشته باشند.

 

بنابراین میبایستی هر زمان که بنا به یکی از دلایل ذکر شده مجبور شدیم بتن ریزی را قطع کنیم و در دو مرحله انجام دهیمبتن را در یک سوم میانی دهانه دال یا تیر (که اغلب کمترین نیروی برشی در این ناحیه میباشد) قطع کنیم.

 

 

سوال: در محل درزهای اجرایی بتن ریزی را به چه شکلی قطع کنیم؟ مایل یا قائم یا افقی؟

به شخصه در پروژه های مختلف این موضوع را مشاهده کردم که در زمان قطع بتن به خصوص در فونداسیون، بتن را بدون هیچ قالبی و به صورت مورب رها می کنند. قطع بتن به صورت مایل زاویه نزدیک به ۴۵ درجه با افق میسازد و سطح بتن در راستای ترک های برشی قرار میگیرد. در این صورت پتانسیل بتن در برابر گسیختگی برشی افزایش می یابد. بنابراین باید بتن را به صورت قائم قطع کنیم.

 

نظر مبحث نهم در این رابطه:

بند۹-۱۲-۲-۱-۵:درزهای اجرایی نباید بدون شکل باشند. بلکه باید امتدادی عمود بر امتداد تنش های عمود بر سطح داشته باشند.

 

سوال: قطع بتن را چگونه اجرا کنیم؟

تا اینجا در مورد اینکه باید بتن را در چه محلی و به چه شکلی(قائم) قطع کنیم توضیح داده شد. حال چگونگی اجرای قطع بتن نیز آدابی دارد که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

 

بند ۹-۱۲-۲-۱-۱- مبحث نهم: در درزهای اجرایی باید سطح بتن را تمیز کرد و دوغاب خشک شده را از روی آن زدود.

 

بند ۹-۱۲-۲-۱-۳- مبحث نهم : برای تامین پیوستگی بتن در محل درزهای اجرایی، باید سطح بتن قبلی را خشن ساخت و سپس لایه بعد را ریخت.

 

بند ۹-۱۲-۲-۱-۶- مبحث نهم: ایجاد درزهای اجرایی قائم باید با قالب های مناسب انجام شود.

 

بند ۹-۱۲-۲-۱-۴- مبحث نهم : باید تمامی سطوح درزهای اجرایی را قبل از بتن ریزی جدید به صورت اشباع با سطح خشک درآورد.

 

در قطع بتن در فونداسیون بهترین روش استفاده از میلگرد و رابیتس است. به این صورت که در محلی که میخواهیم بتن را قطع کنیم میلگردهایی عمودی قرار می دهیم و روی آنها دو برگ رابیتس میبندیم. با این کار هم قالب عمودی و قائم درست کرده ایم و هم وجود رابیتس باعث می شود تا سطح بتن مضرس و یا به قول ایین نامه خشن باشد!

 

سوال: منظور از اشباع با سطح خشک در بند ۹-۱۲-۲-۱-۴ مبحث نهم چیست؟

در واقع منظور این است که باید قبل از بتن ریزی پارت جدید، روی بتن قبلی را خیس کنیم تا حدی که آب را به خود جذب کند و سپس آب اضافی که روی سطح آن باقی مانده است را خشک میکنیم تا آب آن به آب بتن ریزی پارت جدید اضافه نشده و مقاومت مورد انتظار بتن جدید را پایین نیاورد.

 

سوال: چرا باید سطح بتن قدیمی را خیس کنیم؟

برای اینکه اگر خشک باشد وقتی بتن جدید ریخته می شود بتن قدیمی آب بتن جدید را جذب خواهد کرد و باعث پوکی و کاهش مقاومت بتن جدید میشود. به همین منظور باید بتن قدیمی به حالت اشباع درآید تا ظرفیت جذب آب بتن جدید را نداشته باشد.

 

همچنین برای قطع بتن در دالها و تیرهای سقف میتوان از قالبهای چوبی همانطور که در شکل زیر میبینید استفاده نمود.

 

در مرحله بعدی، بعد از بستن قالب و بتن ریزی و خشک شدن آن نوبت به آماه سازی سطح بتن قبلی و ایجاد شرایط مناسب برای اتصال به پارت بعدی است.

 

همانطور که توضیح داده شد  باید اولا سطح بتن قبلی را کاملا تمیز کرد و دوغاب خشک شده روی آن را زدود و سپس روی آن را مرطوب(تا حد اشباع) نمود تا برای بتن ریزی پارت بعد آماده شود.

 

 

توجه شود که اگر رطوبت در حدی بود که از حد اشباع بیشتر شد و اب اضافی روی آن جمع شد آب اضافی را از روی سطح بتن برداریم.

در نشریه ۵۵ آمده است که سطح بتن قدیم باید به اندازه ای زبر شود و دوغاب روی ان برداشته شود که دانه های شن بتن قدیم معلوم شود. همچنین در این نشریه امده است که باید سطح بتن قدیم به مدت یک روز در حد اشباع مرطوب نگه داشته شود.

 

جمع بندی:

 

۱-قطع بتن باید در محدوده یک سوم میانی دهانه تیرها و دال ها انجام گیرد.

۲- اگر تیر فرعی به تیر اصلی متصل است. محل قطع بتن باید حداقل به اندازه دو برابر عرض تیر فرعی، از تیر فرعی فاصله داشته باشد.

۳-در فونداسیونها با استفاده از رابیتس محل قطع بتن بسته شود و قطع بتن به صورت قائم صورت گیرد.

۴- محل قطع زبر و مضرس باشد(رابیتس این خاصیت را ایجاد می کند).

۵-دوغاب اضافه از روی بتن قدیمی زدوده شود.

۶-قبل از بتن ریزی جدید بتن قدیمی تا حد اشباع آب داده شود و سپس آب اضافی از روی آن خشک شود.

 

 

تجربه کاری خودم (مهندس نوید نیاکان):

در بتن ریزی یکی از ساختمانهایم برای سقف حدودا ۶ ماشین بتن نیاز بود تراک میکسرهای اول تا سوم به ترتیب آمدند. ولی بتراک میکسر چهارم یک ساعت و نیم بعد رسید! توجیه کارخانه این بود که دو تا ماشین پشت سر هم خراب شده است. و ماشین دیگری نداشتند! که البته قطعا این مسئله نبود و اشکال از عدم مدیریت صحیح کارخانه بود و ما هم چون پیش بینی این موضوع را نکرده بودیم در چند نقطه بتن در جای مناسب قطع نشده بود. به هر حال مبلغی را به عنوان خسارت از حساب کارخانه کم کردم ولی برای اینکه این مشکل برای شما پیش نیاید اولا سعی کنید با کارخانه های بتن معتبر و حرفه ای کار کنید که مدیریت صحیحی بر ارسال بارها داشته باشند ثانیا در زمان قرارداد حتما به این موضوع اشاره کنید و حساسیت نشان دهید تا فروشنده بتن هم با دقت بیشتری کارش را انجام دهد و بفهمد که شما برای کارتان ارزش قائل هستید. و ثالثا به فروشنده بگویید اگر مشکلی در ارسال بار پیش آمد زودتر و یک ماشین قبل تر به شما خبر بدهند تا شما تدبیر لازم برای قطع بتن را بیندیشید.

Share this post

Comments (48)

 • نوید Reply

  عالی بود ممنون از شما

  ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ at ۱۲:۲۶ ب٫ظ
 • خوانساری Reply

  متشکرم مهندس عزیز – اطلاعات درج شده بسیار گویا و کاربردی بود .

  ۷ مهر ۱۳۹۷ at ۳:۵۲ ب٫ظ
  • مهندس نوید نیاکان Reply

   ممنون از شما بخاطر حسن توجهتون. موفق باشید.

   ۸ مهر ۱۳۹۷ at ۱۰:۱۲ ق٫ظ
   • بنیامین Reply

    سلام و وقت بخیر ، برای بنده هم اینچنین اتفاقی چند روز پیش افتاد ، در میانه تیر درز اجرایی ایجاد شد اما به صورت مایل
    ، دهانه تیر هم ده متر هست ، به نظرتون چی کار کنم ؟

    ۲ مرداد ۱۳۹۸ at ۸:۲۶ ب٫ظ
    • مهندس نوید نیاکان Reply

     سلام جناب مهندس، اینکه درز در میانه تیر قرار گرفته خوب است تنها مشکل شما ایجاد درز به صورت مایل هست، این موضوع باید قبل از ریختن بتن جدید برطرف می شد. نظر شخصی من این است که با توجه به اینکه میفرمایید در میانه تیر قطع بتن انجام گرفته و در میانه تیر مقدار برش ناچیز هست مشکلی بوجود نخواهد آمد.

     ۴ مرداد ۱۳۹۸ at ۱۲:۰۶ ب٫ظ
 • فرامرزرزاقی گنبری Reply

  بسیار بسیار ممنونم از توضیحاتتون جناب مهندس خیلی عالی بود

  ۲۶ آبان ۱۳۹۷ at ۴:۲۳ ب٫ظ
  • مهندس نوید نیاکان Reply

   خواهش میکنم، خوشحالم که برای شما مفید واقع شد

   ۲۷ آبان ۱۳۹۷ at ۶:۵۰ ب٫ظ
 • احمد Reply

  با سلام جناب مهندس آیا رابیتس در محل قطع بتن باید در هنگام بتن بعدی برداشته شود؟ و این نکته در مرجعی بیان شده یا نه؟

  ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ at ۱۰:۰۶ ب٫ظ
  • مهندس نوید نیاکان Reply

   با سلام
   نیازی به برداشتن رابیتس نیست چون سطح مضرس ایجاد شده با وجود رابیتس هم اتصال خوبی با بتن تازه برقرار می کند. بنده در مراجع مطلبی در مورد لزوم یا عدم لزوم برداشتن رابیتس مشاهده نکردم

   ۲ اسفند ۱۳۹۷ at ۵:۲۸ ق٫ظ
   • علی شامی Reply

    وجود رابیتس باعث عدم اتصال مناسب بتن با بتن خواهد شد و طبق برررسی جدید بایستی برداشته شود

    ۷ اسفند ۱۳۹۷ at ۳:۴۰ ب٫ظ
   • Hamid safi Reply

    سلام خدمت همکاران بزرگوار
    در خصوص قطع بتن ریزی در فونداسیون بهتر است که درز سرد را در راستای افق اجرا کنیم به این دلیل که بارهای وارده به فونداسیون به صورت عمودی هستند پس درز اجرایی در جهت عمود بر محور اعمال بار تعبیه میشود.ولی اگر امکان اجرای آن وجود نداشته باشد بهترین روش استفاده از رابیتس است.

    ۲۳ دی ۱۳۹۸ at ۱:۱۲ ق٫ظ
 • علی شامی Reply

  رابیتس بایستی برداشته شود چون باعث ایجاد ضعف در اتصال خواهد بود

  ۷ اسفند ۱۳۹۷ at ۳:۳۶ ب٫ظ
  • اردشیر Reply

   در کدام آئین نامه این گفتار شما آمده است؟

   ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ at ۴:۲۷ ب٫ظ
  • Hamid safi Reply

   به نظر بنده نیاز به برداشتن رابیتس نمیباشد
   در این روش یکی از موضوعاتی که اهمیت پیدا میکند این است که رابیتس از سطح کاور بیرون نزند و پس از اتمام بتن ریزی به طور کامل در بتن مدفون گردد تا باعث خورندگی در طول زمان نشود.

   ۲۳ دی ۱۳۹۸ at ۱:۲۰ ق٫ظ
 • مریم Reply

  خیلییی ممنون مطالبتون عالی بووود

  ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ at ۰:۵۵ ق٫ظ
 • مهناز Reply

  سلام. نکات بسیاد خوبی بود. لطف کردید در اختیار همه قرار دادید به خصوص تجربه شخصیتون. با تشکر فراوان.

  ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ at ۱۰:۰۱ ب٫ظ
  • مهندس نوید نیاکان Reply

   مرسی از توجهتون موفق باشید

   ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ at ۹:۵۶ ب٫ظ
 • عسگر Reply

  سلام . میخواستم بدونم در بتن ریزی دال تخت بادهنه ۱۰ در ۶ متری محل قطع بتن سقف در کجا باشد بهتر است چون سقف بیش از ۱۰۰۰متر هست وامکان بتن ریزی یکپارچه نیست

  ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ at ۱۱:۰۶ ب٫ظ
 • عسگر Reply

  قابل ذکر است پروژه مربوط به سوله هستش دال بتنی تخت بدون تیره

  ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ at ۱۱:۰۹ ب٫ظ
  • مهندس نوید نیاکان Reply

   سلام مهندس در کارهای با متراژ بالا بهتر است محلهای قطع بتن قبل از بتن ریزی توسط محاسب در محل نیروهای برشی حداقل پیش بینی و نقشه اجرایی داده بشه، در غیر اینصورت با استناد به ایین نامه بهتر است در یک سوم میانی دهانه ها باشد

   ۶ خرداد ۱۳۹۸ at ۵:۴۲ ق٫ظ
 • داود Reply

  سلام
  مطالب خوب و مفیدی در این پست نوشتید،به عنوان مهندسی که در چندین پروژه تجربه قطع بتن در فونداسیون به دلیل بالا بودن حجم بتن ریزی رو داشتم توصیه میکنم به رابیتس اکتفا نشه و پشت اون رو هم با یونولیت محکم کنید چون فشار بتن پشت رابیتس باعث در رفتن رابیتس و همچنین غیر عمود شدن محل قطع بتن میشه،هرموقع که عملیات بتن ریزی شروع بشه به راحتی میتونین یونولیت ها رو آتش بزنین

  ۵ خرداد ۱۳۹۸ at ۱:۱۵ ب٫ظ
  • مهندس نوید نیاکان Reply

   ممنون مهندس جان از راهنماییتون ، البته در پی های متداول شهری با عمق حدود یک متر با بستن دو ورق رابیتس توی کارایی که خودم انجام دادم مشکلی پیش نیومده،

   ۶ خرداد ۱۳۹۸ at ۵:۴۴ ق٫ظ
  • N Reply

   بسیار عالی بود.ممنون

   ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ at ۱۱:۵۴ ق٫ظ
   • مصطفی رشتی Reply

    خیلی عالی بود واقعا به این مطلب نیاز داشتم مهندس
    متشکر

    ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ at ۹:۵۳ ب٫ظ
    • مهندس نوید نیاکان Reply

     سلام دوست عزیز
     خوشحالم که براتون مفید واقع شد.
     موفق باشید.

     ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ at ۷:۲۸ ب٫ظ
 • امین Reply

  ممنون مهندس ک وقت میزارین

  ۱۰ تیر ۱۳۹۸ at ۲:۰۴ ب٫ظ
 • هادی Reply

  ممنووووون

  ۲۹ تیر ۱۳۹۸ at ۲:۰۳ ب٫ظ
 • بنیامین Reply

  سلام و وقت بخیر ، برای بنده هم اینچنین اتفاقی چند روز پیش افتاد ، در میانه تیر درز اجرایی ایجاد شد اما به صورت مایل
  ، دهانه تیر هم ده متر هست ، به نظرتون چی کار کنم ؟

  ۲ مرداد ۱۳۹۸ at ۸:۲۷ ب٫ظ
  • مهندس نوید نیاکان Reply

   سلام مهندس وقت بخیر
   میتونید روی تیر بارگذاری کنید یا به روشهای دیگر تست کنید و سپس در صورت نیاز مقاوم سازی کنید
   برای اینکار با مهندسین محاسبی که مقاوم سازی انجام میدهند تماس بگیرید

   ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ at ۷:۵۲ ب٫ظ
 • بنیامین Reply

  سلام ، لطفا پاسخ بدین ، بنده بتن ریزی داشتم ، پمپ خراب شد ، ساختمان یک طبقه ، سقف تیرچه بلوک فوم ، وسط یک تیر ده متری و یک تیر پنج متری به صورت مورب بتن خشک شد و با فاصله زمانی یک ساعت و نیم بتن ریخته شد ، چه کاری میتونم انجام بدم جهت تقویت سقف ؟

  ۵ مرداد ۱۳۹۸ at ۶:۴۲ ب٫ظ
 • سعید Reply

  سلام یه سوال بعد از اینکه قطع بتنو با رابیتس اجرا کردیم بعد بتن ریزی باید رابیتسو از سطح بتن جدا کنیم یا نه

  ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ at ۶:۴۰ ب٫ظ
  • مهندس نوید نیاکان Reply

   با سلام
   عملا بعد از بتن ریزی جداسازی رابیتس امکانپذیر نخواهد بود. و مشکلی هم ایجاد نخواهد کرد.

   ۱۵ شهریور ۱۳۹۸ at ۷:۳۸ ق٫ظ
   • مصطفی رشتی Reply

    خیلی عالی بود واقعا به این مطلب نیاز داشتم مهندس
    متشکر

    ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ at ۹:۵۶ ب٫ظ
    • مهندس نوید نیاکان Reply

     خواهش میکنم خوشحالم که مفید واقع شد

     ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ at ۱:۵۷ ب٫ظ
 • علمی Reply

  استاد عزیز مطالبتون بسیار عالی و جامع بود
  سپاسگزارم از لطفتون

  ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ at ۲:۴۵ ب٫ظ
  • مهندس نوید نیاکان Reply

   سپاس، خوشحالم که براتون مفید بود

   ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ at ۱۰:۱۵ ق٫ظ
 • داود بحری Reply

  با سلام و احترام
  بنده هم یک مورد را اضافه میکنم که بتن ریزی وقتی زمان بر شد ،و از قبل هم قابل پیش بینی هست و چون بتن ریزی از یک‌سمت شروع میشود و وقتی درز اجرایی را ایجاد نکنیم بتن پخش میشود و بصورت اوریب هم پخش میشود،و حتما حتما بایستی در نقاط مشخص که طبق آیین نامه هست باید پیش بینی کنیم ،یعنی خودمون وقتی میدونیم بتن ریزی بیش از یک‌ساعت طول میکشه درز را ایجاد کنیم تا به مشکل درز سرد نخوریم

  ۱۶ آبان ۱۳۹۸ at ۶:۳۹ ب٫ظ
 • حمیدی Reply

  سلام
  امکان دارد درز افقی در فنداسیون اجرا بشه؟

  ۲۳ دی ۱۳۹۸ at ۱:۱۷ ب٫ظ
 • سلمان Reply

  مطلب خوبی بود.ممنون

  ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ at ۹:۰۲ ق٫ظ
 • علی Reply

  عالی بود،ممنون

  ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ at ۸:۰۱ ق٫ظ
 • مسعود Reply

  به نظرم شما یبار دیه مبحث۹ رو بخونین و مطالبو طبق تجربیات خودت و ناقص نوشتن مطالب کتاب نزارین

  ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ at ۱۱:۴۴ ب٫ظ
  • مهندس نوید نیاکان Reply

   سلام دوست عزیز
   ممنون میشدم شما برداشتتونو از آیین نامه و تجربیات خودتون و بیان میکردید

   ۲۹ فروردین ۱۳۹۹ at ۵:۳۳ ب٫ظ
 • شایان Reply

  باسلام و تشکر از شما
  اگر درز اجرایی به ناچار به هر علتی در دیواربرشی اتفاق بیافتد راهکار چیست؟

  ۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ at ۱:۲۲ ب٫ظ
  • مهندس نوید نیاکان Reply

   با سلام خدمت مهندس عزیز
   باید با محاسب مشورت بشه مهندس که یک آیا محل درز بحرانی هست یا خیر و دو روشی برای تقویت ارائه بدهند

   ۴ خرداد ۱۳۹۹ at ۱۲:۰۶ ب٫ظ
 • مرتضی Reply

  سلام مهندس ممنون از مطالب مفیدتون
  همانطور که جنابعالی می دانید در بتن ریزی ستون ها دو ایراد معمولا وجود دارد
  ۱- عدم رعایت فاصله سقوط آزاد بتن
  ۲- عدم اجرای ویبره
  در رابطه با رفع ایراد اول آیا می توانیم ستون ها را در دومرحله بتن ریزی کنیم یعنی محل درز سرد را در وسط ارتفاع ستون قرار دهیم ؟
  در رابطه با ایراد دوم چه پیشنهادی دارید ؟

  ۲ خرداد ۱۳۹۹ at ۵:۰۹ ب٫ظ
  • مهندس نوید نیاکان Reply

   با سلام مهندس
   در مورد ایراد اول با توجه به ارتفاع سقوط یک متر وبیست اگر اشتباه نکنم در آیین نامه، شما میتونید حتی در سه مرحله هم بتن ریزی کنید ستون رو که با توجه به فاصله زمانی کم مراحل درز سردی بوجود نخواهد آمد. البته از لحاظ اجرایی چون دردسر داره در ۹۰ درصد مواقع رعایت نمیشه این مورد
   در مورد ایراد دوم به نکته بسیار ظریفی اشاره کردید که خیلی ها توجه نمی کنند که من طبق تجربه های خودم به این نتایج رسیدم:
   ۱- معمولا قسمتی از ستون که ویبره نمیخوره بتن کاور هست، یک علت شایع این مورد اینه که سنجاقیها و خاموتها بعضا بزرگتر یا بهتره بگیم گشادتر از محیط میلگردهای طولی ساخته می شوند و در نتیجه در زمان ویبره، ویبراتور در محل سنجاقی یا خاموت بزرگ گیر میکنه و پایین تر نمیره پس نکته اول اینکه پیمانکار خاموت و سنجاقی را با دقت آماده کند
   ۲-شما در بتن ریزی ستون ها میتونید با استفاده از مواد روان کننده کارایی بتن رو بالا ببرید تا بتن بهتر جایگیری کنه و با ویبره ناقص هم تا حدود زیادی حبابهای هوا خارج شوند و همچنین بتن کرمو نشه
   ۳- ویبراتورها سایزهای مختلفی دارند و در بازار ویبراتورهایی هستند که سری کوچکتری دارند و حتی میتونید اجاره کنید برای ستون بهتر است از این ویبراتورها استفاده کنید.
   ۴-در کنار ویبره زنی، چکش زنی به قسمتهای کاور بتن نیز بسیار کمک میکنه

   ۴ خرداد ۱۳۹۹ at ۱۲:۰۲ ب٫ظ
 • حمید Reply

  سلام
  ممنون
  قطع محل بتن در دیوار حائل و برشی بفرمایید.

  ۲۰ تیر ۱۳۹۹ at ۱۰:۵۶ ق٫ظ
  • مهندس نوید نیاکان Reply

   با سلام
   برای قطع بتن در دیوارهای برشی بهتر است به مهندس محاسب مراجعه کنید

   ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ at ۷:۲۴ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *