بلاگ

۶ منهای یک مورد در ساختمان که بستن رابیتس واجب و ضروری است!

یک خاطره در مورد استفاده از رابیتس

سالها پیش (حدودا ۱۲ سال پیش) زمانی که در ترمهای اول دانشگاه مشغول به تحصیل بودم(مهندس نوید نیاکان). در ساختمانی مشغول به کار شدم. در همان ابتدای ورود از من خواستند که اتاقی را به عنوان دفتر برای خودم آماده کنم. بنای ساختمان دیوار اطراف اتاق را چید. در دیوار غربی اتاق بادبند یکی از دهانه های ساختمان قرار داشت.

بعد از اتمام دیوار چینی، گچکاری را آوردیم تا سفیدکاری اتاق را نیز انجام دهد. در انتها اتاق آماده بود و وسایل لازم را در اتاق چیدم. چند هفته ای از ساخت اتاق میگذشت که روی دیوار غربی ترکی مورب ظاهر شد. ابتدا چندان به ترک توجه نکردم ولی چند هفته بعد ترک دیگری به صورت ضربدری در جهت مقابل ترک قبلی ایجاد گردید.

ماهها گذشت و این ترکها همچنان روی آن دیوار باقی مانده و بعضا عمیق تر می شدند و من متحیر به دیوار نگاه میکردم. تا اینکه از یکی از مهندسینی که تجربه کافی داشت(برخلاف من که در آن زمان هیچ تجربه ای نداشتم) علت را پرسیدم معما حل شد. علت ترکها این بودکه روی بادبند رابیتس نبسته بودیم!

در طول سالهای فعالیتم بارها مشاهده کردم عموما برخی (مهندسین یا پیمانکاران) به دلیل بی تجربگی و یا اهمال کاری از رابیتس در جاهایی که ضرورت دارد ، استفاده نمی کنند واین امر در زمان بهره برداری مشکلاتی مثل ایجاد ترکهای عمیق در دیوارها و برخی مشکلات اساسی ترمثل سقوط سنگ را موجب می شود.  در ادامه کاربردهای رابیتس در ساخت ساختمان و علت ترک خوردن آن بادبندهای معروف را ذکر می کنم.

 

رابیتس چیست؟

چون ممکن است افرادی که این مقاله را مطالعه میکنند بعضا تجربه اجرایی نداشته باشند. ابتدا رابیتس را معرفی میکنم و در ادامه مواردی را که بستن رابیتس واجب و ضروری است توضیح خواهم داد.

رابیتس توری مشبکی از جنس گالوانیزه می باشد که شکل آن را در تصویر زیر مشاهده میکنید. ابعاد استاندارد این صفحات ۶۰ در ۲۴۰ سانتی متر می باشد.

 

چرا روی برخی قسمتها(تیر، ستون، سقف و …………) رابیتس میبندند؟

همانطور که در شکل مشاهده کردید سطح رابیتس یک سطح مضرس، مشبک و ناصاف می باشد. و جاهایی که سطح صاف است و یا اصولا سطحی وجود ندارد، اما ما به سطح مضرس و ناصاف نیاز داریم این توری را روی سطح قبلی میبندیم تا آن را به سطحی ناصاف تبدیل کنیم.

 

چرا باید در برخی جاها سطح صاف را به سطح ناصاف تبدیل کنیم؟

چون انواع ملات، گچ، دوغابهای سیمان و …… برای گیرش بهتر با سطح زیر خودشان نیاز دارند تا سطح ناصاف باشد تا چفت و بست مناسب بین ملات مورد نظر و سطح زیرش ایجاد شود.

 

حال با توجه به توضیحات بالا به بحث اصلی این مقاله می پردازیم:

 

شش منهای یک مورد که بستن رابیتس در آنها واجب و ضروری است.

۱-بستن رابیتس روی بادبندها، ستونها و هر قطعه فلزی قبل از گچ کاری

بادبندها، ستونها و کلا کلیه قطعات فلزی دارای سطح صاف و صیقلی هستند که اگر ضد زنگ هم خورده باشند مشکل بیشتر می شود.

 بادبندهایی که میان دیوارهای داخلی قرار میگیرند را در نظر بگیرید. اگر مستقیما روی انها گچ شود گچ گیرش کافی با این سطح صاف را نخواهد داشت. به علاوه در اثر لرزش اعضای فلزی نیز ممکن است گچ از ان جدا شود یا ترک بخورد بنابراین چون گچ گیرش کافی با سطح زیرین خودش را ندارد. در اثر کوچکترین حرکت، ناشی از نشست یا لرزش ، ترکهایی در عضو فلزی مورد نظر بوجود می آید. و هرچه قدر این ترکها را رفع کنید باز هم مدتی بعد این اتفاق تکرار خواهد شد.

به همین ترتیب در محلهایی که ستون فلزی یا تیر فلزی داریم و قرار است روی آن را گچ کنیم این مشکل به وجود خواهد آمد، و باید بابستن رابیتس روی آنها سطح زیزر گچ را به سطح ناصاف تبدیل کنمیم و جلوی ترک برداشتن یا ریختن گچ را بگیریم.

۲-بستن رابیتس روی ستونها بتنی قبل از گچ کاری

به همین ترتیب روی ستونهای بتنی را نیز قبل از اچرای گچ و خاک و حتی قبل از چیدن دیوار باید با رابیتس پوشاند.

نکته: استفاده از توری مرغی به جای رابیتس:

بسیاری از سازندگان به دلیل گرانتر بودن رابیتس به جای رابیتس از توری مرغی برای پوشاندن روی بادبندها  و ستونها استفاده میکنند. اگر از توری مرغی استفاده میکنید حتما از نوع مرغوب آن با دانه های ریز استفاده کنید. نوع ایرانی توری مرغی ها با کیفیت تر از مشابه چینی هستند.

مشکلی که توری مرغی دارد این است که اگر از جنس مرغوب نباشد احتمال پوسیدگی و ایجاد رنگ نارنجی روی دیوارهای گچکاری(سفید شده) وجود دارد.

 

۳-بستن رابیتس روی وجه نمایان تیرها و ستونهای نما قبل از دوغاب ریزی سنگها

یکی دیگر از محلهایی که معمولا مورد غفلت واقع می شود تیرها و ستونهای نما می باشد. در نما در محل تیرها و ستونها(فلزی یا بتنی) سطح زیردوغاب سنگ همانطور که توضیح داده شد صاف و صیقلی می باشد. بنابراین دوغاب چسبندگی کافی با سطح زیرینش را در این محلها نخواهد داشت. بنابراین بروی تیرها و ستونهای نما باید حتما قبل از دوغاب ریزی رابیتس بچسبانیم تا سطح آنها مضرس شده و با دوغاب پشت سنگ به خوبی درگیر شود.

یکی از علل سقوط سنگهای نما همین موضوع است چون اغلب سازندگان این کار را انجام نمی دهند.

 

 

۴- بستن رابیتس روی تیرهای اطراف باکس راه پله

یکی دیگر از مسائلی که معمولا مورد غفلت قرار میگیرد قرار دادن رابیتس روی تیرهای کناره های راه پله می باشد. در حالتیکه دیواره راه پله ها سنگ یا کاشی می شوند در قسمتی از راه پله که تیر طبقات قرار گرفته شده است سطحی صاف داریم. اگر دوغاب روی این سطح صاف قرار گیرد سنگ یا کاشی روی آن به شدت مستعد افتادن و سقوط خواهند بود. بنابراین الزامیست که قبل از ریختن دوغاب روی تیرها رابیتس ببندیم.

 

 

۵- بستن رابیتس دور ستونهای پارکینگ:

در قسمت پارکینگ اغلب نیاز است تا روی ستونها سنگ شود. در اغلب موارد سازندگان سنگها را مستقیما بروی ستون قرار داده و دوغاب می ریزند. این سنگها نیز مستعد لق شدن و سقوط هستند چون سطح زیر انها کاملا صاف و صیقلی می باشد. و میبایستی قبل از دوغاب ریزی روی ستونها با رابیتس پوشانده شود.

در تصویر زیر که یکی از عکس های گرفته شده از خرابی های زلزله کرمانشاه می باشد. مشاهده میکنید که دوغاب سنگ براحتی از ستون جدا شده است و چسبندگی کافی بین دوغاب سنگ و ستون وجود ندارد. در حالیکه اگر رابیتس روی ستون بسته می شد چسبندگی کافی بین آنها بوجود میامد. و شاید جلوی ریزش سنگها گرفته می شد.

 

 

 

۶- استفاده از رابیتس به عنوان قالب در بتن ریزی دال پله ها

این مورد یکی از مواردی است که به اشتباه از رابیتس در اجرا استفاده می شود. بسیار مشاهده کردم که برای اجرای دال پله به جای استفاده از قالب چوبی در زیر مش میلگردها از رابیتس استفاده می شود. قرار گیری رابیتس به جای قالب چوبی دو ایراد در کار ایجاد می نماید:

۱-باعث می شود شیره ی بتن به تدریج از بتن خارج شده و از سوراخهای رابیتس سرازیر شود و در نتیجه بتن ریخته شده مقاومت و کارایی مورد نظر را نداشته باشد

۲-وزن بتن باعث خیز برداشتن رابیتس و در نتیجه خیز برداشتن کف دال پله می شود و این امر در نازک کاری زیر شمشیری های راه پله برای ما مشکل ایجاد می کند. و باعث می شود نتوانیم سطحی صاف در هنگام نازک کاری اجرا کنیم

این مورد یکی از مواردی هست که از رابیتس به شکلی غلط استفاده می شود. متاسفانه نه در آرشیو خودم نه در اینترنت عکسی از این سبک اجرا پیدا نکردم دوستان اگر پیدا کردند خوشحال میشم برای اضافه کردن در این قسمت به ایمیل sakhtacademy@gmail.com ارسال کنند.

 

 

Share this post

Comments (20)

 • سالار Reply

  سلام.
  استفاده از شات دوغاب سیمان روی ستونهای فلزی را جایگزینی مناسب برای رابیتس میدانید؟

  ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ at ۱:۵۷ ق٫ظ
  • مهندس نوید نیاکان Reply

   سلام
   به نظر من رابیتس مناسبتر و راحتر هست. چون سیمان اگر به خوبی شات نشود ممکنه خودش مشکل گیرش داشت باشه و از فولاد صیقلی جداشه

   ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ at ۱۰:۰۴ ق٫ظ
 • سلیمانی Reply

  عالی

  ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ at ۶:۰۴ ب٫ظ
 • معین Reply

  سلام
  در ساختمان شخصی دور ستونهای بتوتی از رابیس یا سیم توری استفاده نکردیم
  بین ستونها و و دیوار ترگهای نازکی ایجاد شده
  بنظرتون این ترگها خطرناک هستند؟
  راه حلی برای رفع ترگ وجود داره؟
  اگه راهنمایم کنید ممنون میشم

  ۲۱ آبان ۱۳۹۸ at ۹:۲۸ ب٫ظ
  • مهندس نوید نیاکان Reply

   با سلام
   با توجه به نبستن رابیتس در مرز دیوارهای بتنی و ستونها بوجود امدن ترک طبیعی هست
   و این ترکها ناشی از تفاوت جنس متریال در ان ناحیه هست و خطرناک نیست
   اگر با بتونه ترکها را ترمیم کنید بعد از مدتی مجدد ترک خواهد خورد
   راه حل اساسی تر این است که گچ روی ناحیه ترک خورده را بتراشید و کمی هم از دو طرف(روی ستون و دیوار) ادامه دهید. سپس ناحیه تراشیده شده را با گچ نوع گیبتون که در بازار موجود هست مجدد گچ کنید.

   ۲۲ آبان ۱۳۹۸ at ۷:۰۲ ق٫ظ
   • وحید Reply

    سلام.سوالم اینه که تراشیدن گچ کافیست؟یا گچ خاک هم بتراشیم به ستون برسیم؟و اینکه توری گذاری برای گچ گیپتون نیاز نیست؟

    ۱۰ بهمن ۱۳۹۸ at ۱۰:۴۵ ب٫ظ
    • مهندس نوید نیاکان Reply

     سلام
     بله گچ و خاک را هم بتراشید وسپس گیپتون استفاده کنید.
     خیر برای گچ گیپتون نیازی به استفاده از رابیتس یا توری نیست

     ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ at ۸:۵۵ ق٫ظ
 • سیروان Reply

  سلام خدمت شما
  ببخشید من ساختمان ۳ طبقه دارم و بین رابیتس و کناف مردد مانده ام.همه میگن کناف خیلی زود ترک میخورد و استحکام نداره واقعا اینطوره؟

  ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ at ۴:۴۷ ب٫ظ
  • مهندس نوید نیاکان Reply

   با سلام
   اگر کناف طبق اصول اجرا نشود ترک میخورد ولی اگر طبق ضوابط شرکت کناف اجرا شود مشکلی پیش نمی آید و سرعت کار هم بالا می رود. اگر میخواهید کناف را اصولی کار کنید کار را به پیمانکاران متخصص نمایندگی های کناف ایران بسپارید و در کنار آن از خود شرکت کناف ایران نیز درخواست نظارت کنید. در این صورت خیالتان بابت کناف راحت باشد و مشکلی پیش نمی آید.

   ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ at ۹:۳۲ ق٫ظ
 • راکیتن Reply

  سلام یه سوال داشتم تو اسکلت بتین حد فاصل والپست های کنار ستون بتین و ستون بتنی رو باید با چی پر کرد؟

  ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ at ۵:۱۲ ب٫ظ
  • مهندس نوید نیاکان Reply

   سلام دوست عزیز
   میتونید با یونولیت پر کنید

   ۲۹ فروردین ۱۳۹۹ at ۵:۳۰ ب٫ظ
  • مهندس نوید نیاکان Reply

   سلام مهندس عزیز
   با یونولیت پر میشه

   ۴ خرداد ۱۳۹۹ at ۱۲:۰۷ ب٫ظ
 • بیک Reply

  سلام آقای مهندس
  پیشنهاد میکنید که بعد از اتمام اسکلت بتنی و قبل از شروع دیوار چینی ستون ها بصورت ۳۶۰ درجه رابیتس بندی بشن؟
  ممنونم

  ۱۱ تیر ۱۳۹۹ at ۸:۵۱ ق٫ظ
  • مهندس نوید نیاکان Reply

   با سلام
   عذرخواهی میکنم بابت تاخیر در پاسخگویی مدتی مشغله اجازه سر زدن به سایت و به من نمیداد
   رابیتس بندی به صورت ۳۶۰ درجه ستونها خوب هست ولی مقرون به صرفه نیست
   میتونید یا با توری مرغی ۳۶۰ بپیچید
   یا دیوار را بچینید و بعد رابیتس را روی سطحی از ستون که میخواهد گچکاری بشود بکشید و حدود ۲۰ سانتی متر روی دیوار هم ادامه بدید.

   ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ at ۷:۲۷ ب٫ظ
 • سیدعبدالکریم خضرایی Reply

  سلام وخسته نباشید
  بنده رابیتس سقف را که بستم بعد متوجه شدم که باید زیر کار رابیتس را ضد زنگ میزدم. آیا واجبه که رابیتس را باز کنم و زیر آن را ضد زنگ بزنم یا مشکلی ایجاد نمیکند؟؟؟ بدون ضد زنگ چقدر عمر میکند؟

  ۳۰ مرداد ۱۳۹۹ at ۰:۱۴ ق٫ظ
  • مهندس نوید نیاکان Reply

   سلام دوست عزیز
   در سقف کاذب نیازی به ضد زنگ رابیتس نیست.

   ۵ شهریور ۱۳۹۹ at ۱۰:۰۱ ب٫ظ
 • میثم Reply

  سلام.برای هزینه کمتر میخواستم فقط حال و پذیرایی را رابیتس ببندم و سقف خوابها را که فوم استفاده شده مستقیم از گچ استفاده کنم.
  آیا این کا معایبی دارد؟

  ۷ شهریور ۱۳۹۹ at ۵:۵۳ ب٫ظ
  • مهندس نوید نیاکان Reply

   با سلام
   بله کشیدن گچ روی فوم معایبی دارد:
   ۱-به علت ناتراز بودن سقف احتمالا یا سطح شما ناتراز می شود یا گچکار برای تراز در آوردن کار احتمالا قسمتی لز سقف را با گچ با ضخامت زیاد کار می کند که ممکن است به دلیل عمق زیاد گچ در هوای سرد دچار تورفتگی در قسمتهایی شود
   ۲-سیمهای آرماتور بندی که بعضا نوک آنها از زیر یونولیت بیرون زده می شود بعد از گچکاری به دلیل تماس با رطوبت گچ لکه های کوچک زنگ زدگی پیدا میکنند که البته نقاشهای خوب بعدا میتونن رفعش کنند
   ۳-چسبندگی گچ با یونولیت کمتر از رابیتس هست

   و به طور کلی گچ مستقیما روی فوم توصیه نمیشه
   ولی خیلی از ساختمانها این کار را انجام می دهند و ظاهرا مشکلی هم برایشان پیش نیامده است

   ۱ مهر ۱۳۹۹ at ۹:۰۱ ق٫ظ
 • Alita Reply

  بعد رابیتس بستن نیاز هست روی رابیتس ملات یا پودر خاک سنگ کشید ک هم گچ کمتری ببره هم از بارخوری گچ کمتر بشه ک ترک نخوره بنظر شما این کار خوبه معایب داره یا راهی باشه ک زیر حلب گچ میکشم صدا نیاد و ترک نخوره

  ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ at ۵:۱۶ ب٫ظ
  • مهندس نوید نیاکان Reply

   سلام
   کشیدن ملات هم خوب است، به جای آن میتونانید دو مرحله گچ کنید مرحله اول چشمه های رابیتس پر شود و بعد از خشک شدن مجددا گچ شود.

   ۱ مهر ۱۳۹۹ at ۸:۵۲ ق٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *